Rozpoczął się Tydzień Praw Dziecka w Koninie! Pierwsze spotkanie akcji ‘’To co czujesz jest ważne!


Zofia Wójcik : 20 listopada 2023

Koniński Tydzień Praw Dziecka to inicjatywa młodzieżowego Stowarzyszenia M-LAB realizowana we współpracy z Miastem Konin, ma na celu zwrócenie uwagi na problemy młodych ludzi oraz podkreślenie praw dzieci i młodzieży do życia w zdrowiu i harmonijnego rozwoju, zgodnie z zasadami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka.

„Rozmawiamy o obowiązkach młodzieży, o tym, kim powinniśmy być. Każdy uczeń zna wymagania szkoły, ale nie każdy jest świadomy swoich podstawowych praw” – mówi Julia Nowaczewska, członkini Stowarzyszenia M-LAB, pomysłodawczyni akcji i moderatorka inauguracyjnego spotkania. 

Tegoroczny Tydzień Praw Dziecka odbywa się pod hasłem “To co czujesz jest ważne!” i ma na celu zwrócenie uwagi na problem zdrowia psychicznego i samotności nastolatków. Pierwsze spotkanie warsztatowo-informacyjne odbyło się  14 listopada 2023 roku w CKiS DK “Oskard” w Koninie. Udział w nim wzięli uczniowie konińskich szkół wraz z opiekunami oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą. Podczas tego wydarzenia młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach z mindfulness, rysowania intuicyjnego oraz wizualizacji prowadzonych przez Agnieszkę Kwiatkowską, które stanowią cenne narzędzia do pracy z emocjami. Odbyła się również owocna debata na temat roli emocji, ich znaczenia oraz trudności, z jakimi każdy z nas się boryka.

„Nie ma nic takiego jak złe emocje” – podkreślali uczestnicy spotkania. Młodzi ludzie dzielili się szczerze swoimi przeżyciami, wykazując się otwartością i dojrzałością. „Zamykając się na emocje, zamykamy się na świat i ludzi” – dodał inny uczestnik. 

Młodzi uczestnicy podkreślali konieczność otwartej rozmowy o emocjach, nie bojąc się ich wyrażać. Wspieranie siebie nawzajem, szukanie pomocy u przyjaciół, specjalistów, czy rozwijanie pasji mogą być sposobami na lepsze zrozumienie i wyrażanie swoich emocji. Ważne jest również zrozumienie siebie, akceptacja swoich uczuć i unikanie stygmatyzacji uczuć. Uczestnicy mówili aby przestać bagatelizować znaczenie wyrażania emocji, gdyż wpływają one nie tylko na naszą psychikę, ale także na zdrowie fizyczne.

W ramach części informacyjnej spotkania przekazano informacje dotyczące współtworzenia interaktywnej wystawy pt. „Ty, sztuka i twoje emocje”, planowanej na 12 grudnia 2023 roku. Młodzi otrzymali infopack z zasobami do radzenia sobie z emocjami. Odbyła się także burza mózgów dotycząca tworzenia działań w szkołach i instytucjach z okazji Tygodnia Praw Dziecka w Koninie. Wyniki zapowiadają intensywne świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada na dzień 20 listopada.

W kolejnym tygodniu, w dniach od 20 do 24 listopada, wiele placówek na terenie Konina zorganizuje wydarzenia w ramach Tygodnia Praw Dziecka. Te inicjatywy pozwolą na otwartą rozmowę o problemach młodzieży i dostarczą wsparcia tej istotnej grupie społecznej. Odbędą się różnorodne wydarzenia, podkreślające rolę emocji w zachowaniu zdrowia psychicznego. Cała akcja została objęta patronatem UNICEF Polska, organizacji działającej na rzecz praw dziecka, zdrowia, edukacji i równości dla wszystkich dzieci na świecie.

„To, co czujesz, jest ważne!” to inicjatywa rozpoczęta przez nasze Stowarzyszenie, do której serdecznie zapraszamy wszystkie instytucje z Konina do współtworzenia. Jest to możliwe dzięki wsparciu Programu „Minigranty 2023” Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Patronat nad akcją objął również Prezydent Miasta Konin.

Więcej informacji na temat akcji oraz dostęp do instrukcji i infopacku na stronie stowarzyszenia: https://m-lab.konin.pl/to-co-czujesz-jest-wazne/

Autor: Julia Nowaczewska, pomysłodawaca akcji “To co czujesz jest ważne!”

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zobacz też:

Top