Wystawa “To co czujesz jest ważne! – Ty, sztuka i Twoje emocje”


Kornelia Ludwiczak : 18 grudnia 2023

We wtorek, 12.12.2023 roku w Centrum Kultury i Sztuki DK Oskard w Koninie, odbył się wyjątkowy wernisaż: „To co czujesz jest ważne! – Ty, sztuka i twoje emocje” to wystawa zorganizowana przez na – młodych ludzi ze Stowarzyszenia M-LAB. Podjęliśmy i temat przeciwdziałania samotności i problemom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Wystawa była podsumowaniem Tygodnia Praw Dziecka w Koninie, który w tym roku odbywał się pod hasłem “To co czujesz jest ważne!”.

„Temat problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży to palący problem i wymaga podjęcia natychmiastowych działań – mówi Julia Nowaczewska, inicjatorka akcji i kuratorka wystawy, młoda aktywistka ze Stowarzyszenia M-LAB – Chcieliśmy pokazać naszym rówieśnikom, że wszystko zaczyna się od rozpoznania i nazwania emocji, co stanowi początek drogi do ich zrozumienia i zaakceptowania – nie odrzucania, nie tłumienia, nie stygmatyzowania. To jest droga do zdrowia i poznania samego siebie.”

Według ostatnich raportów 30% uczniów ma podejrzenie depresji, a 31% deklaruje, że najczęściej okrutne treści o sobie samym słyszy od siebie. Wtorkowa wystawa to opowieść o walce z tymi problemami, wyrażona poprzez sztukę i emocje. Powstała na bazie prac wykonanych przez młodzież z konińskich szkół i instytucji przedstawiających ludzkie emocje i stanowi refleksję nad tym, jak niewiele wiemy o cudzych uczuciach. Prace uczniów zostały połączone w digitalowe kolaże, które łącznie ukazują, co młode pokolenie faktycznie czuje i z jakimi problemami się boryka.

Wystawa podkreśla piękno też piękno różnorodności emocji, gdzie każdy doświadcza swoich uczuć w unikalny sposób.

Podczas wernisażu odbył się warsztat prowadzony przez Agnieszkę Kwiatkowską z Przestrzeni Mocy. Zaangażował on uczestników w praktyczne metody radzenia sobie z emocjami oraz rozwijanie umiejętności odczuwania i akceptacji własnych uczuć Gości przywitali Witold Nowak, zastępca prezydenta miasta Konina ds. społecznych oraz Andrzej Stefański, główny Koordynator do spraw społecznych w imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodatkowo, poprzez interakcję z eksponatami wystawy, uczestnicy wyruszyli w podróż w głąb swojego wnętrza. Na zakończenie wszyscy wspólnie stworzyli sześć Portretów Emocji, i umieścili w pustych ramach, które teraz są częścią wystawy pomiędzy zawieszonymi kolażami.

Wystawę będzie można oglądać do końca roku 2023. Oryginalne prace uczestników można zobaczyć na podstronie akcji https://m-lab.konin.pl/to-co-czujesz-jest-wazne/ Projekt wspierany był przez Prezydenta Miasta Konina i UNICEF Polska a dofinansowany z Programu Minigrantów 2023 Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Fot. Marzena Krzesińska

Zobacz też:

Top