Debata „Religia w szkołach – Czy powinna w nich być?”


Wiktor : 17 kwietnia 2024

16 kwietnia w Lokalu M-LAB odbyła się debata pt.: “Religia w szkołach – Czy powinna w nich być?” organizowana przez naszych wolontariuszy: Nikolę Małecką i Wiktora Wolińskiego.

Po 2 godzinach dyskusji uczestnicy wywnioskowali, że religia jeśli ma być w szkołach to na pewno na innych zasadach – przede wszystkim zmieniony system oceniania. Religia w szkole również może przynosić korzyści, m.in. dla osób które przygotowują się do bierzmowania albo chcą pogłębić swoją wiedzę.

Uczestnicy debaty w dyskusji stwierdzili, że momentem w którym uczeń rozpoczyna naukę w szkole średniej jest odpowiedni do tego, aby samemu decydować o tym czy na lekcje religii chce uczęszczać. Często młodzi ludzie mimo tego, że nie czują potrzeby chodzenia na lekcje robią to pod przymusem rodziców co ich zniechęca i często oddala od Kościoła. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby zgodnie z prawem lekcje religii odbywały się ostatnie lub pierwsze w planie lekcji, co niestety nie zawsze ma miejsce. W przypadku gdy nie ma innej możliwości, grupy z różnych klas powinny być łączone przez co godziny lekcyjne nie będą marnowane na siedzenie w świetlicy lub bibliotece.

Przeważającą liczbą głosów uczestników debaty było aby religia nie odbywała się w szkołach. Nauczyciele tego przedmiotu w częstych przypadkach w pewien sposób są uparci na wiarę i na przykład poprzez zadawanie dość osobistych pytań dotyczących chodzenia do Kościoła przez swoich uczniów przekraczają ich granice i niekiedy upokarzają przed klasą. Zdaniem osób które mieliśmy przyjemność gościć religia powinna odbywać się w Kościołach lub innych miejscach niż szkoła przez odpowiednio przeszkolonych księży lub katechetów.

Dziękujemy uczestnikom za udział w debacie!

Zobacz też:

Top