Wyjazd do Czeremchy z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich


Blanka Hardek : 21 listopada 2022

W dniach 14-16 października 2022 roku grupa lokalnych aktywistów, Młodzi Ambasadorzy Klimatu oraz członków Stowarzyszenia M-LAB, miała okazję wziąć udział w unikatowym wydarzeniu. Było ono wstępem do projektu „Mój Eden” organizowanego pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Marcina Wiącka.

Wydarzenie odbyło się  w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze. Młodzież z różnych stron Polski zaprezentowała tam prace pod tytułem „świat moich marzeń/ w takim świecie chcę żyć” o dowolnej tematyce. Odbyły się tam prezentacje, pokazy oraz dyskusje na żywo i online. W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście, m.in. prof. Szymonem Malinowski fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi, bohater filmu https://www.moznapanikowac.pl/ oraz Adam Wajrak; polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej.

MAK poprowadzili podczas wydarzenia dwie debaty w formule Long Table – jedną na temat klimatu, drugą na temat edukacji.

Podczas debaty klimatycznej padły odpowiedzi na kluczowe i nękające wielu ludzi pytania, jak kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację i czy jest już dla nas za późno. Dzięki możliwości skorzystania z wiedzy innych uczestników, osoby biorące udział ustaliły, że bioróżnorodność oraz redukcja emisji są zagadnieniami kluczowymi dla ochrony Klimatu.

Obecność osób takich jak prof. Malinowski i Adam Wajrak pozwoliła nam na zdobycie praktycznej wiedzy na temat tego jak działać, aby odnieść zamierzone skutki. Myślę, że przemawiam w imieniu nas wszystkich, mówiąc, że mamy nadzieję, że nie był to koniec naszej przygody w tym projekcie. – mówi Blanka Hardek, Młoda Ambasadorka Klimatu.

Jako grupa z Konina pojechaliśmy tam również z interaktywną wystawą „Można inaczej” na temat zmian w edukacji w ramach projektu „Szkoła Naszych Marzeń”. Wolontariusze i członkowie stowarzyszenia M-LAB działają również w tematach praw dziecka i zmian w edukacji, w których wielu z nas brało udział. Głównym elementem wystawy były cztery interaktywne modele ze słuchawkami, w których można było odsłuchać wypowiedzi młodych ludzi na temat oceniania, przedstawiające z jednej strony najważniejsze problemy, które niesie ze sobą tradycyjny system oceniania cyfrą oraz jego niszczące efekty wpływające na psychikę młodego człowieka; z drugiej strony proponujące jego zmianę na udzielanie wspierającej informacji zwrotnej pozwalającej na popełnianie błędów, wskazującej drogę dalszego rozwoju a w efekcie prowadzącej do budowania samodzielności i kreatywności ucznia, pozwalającej mu uczyć się w poczuciu bezpieczeństwa, własnej wartości i odwagi w podążaniu za swoimi pasjami.

Podczas wydarzenia łączyliśmy się również online z Massimiliano Signifredi ze wspólnoty Sant’Egidio z Rzymu, która pomaga uchodźcom, bezdomnym oraz seniorom.

Wydarzenie było początkiem projektu, który ma się stać platformą dla młodzieży, która chce zmieniać świat i uczyć się od siebie i od dorosłych jak to robić, co można to ująć w określeniu: „warsztaty zmieniania świata”.Czeremcha była dla nas niezapomnianym przeżyciem, a doświadczenie które tam zdobyliśmy zdecydowanie przyda nam się w bliskiej przyszłości. – podsumowała Ania Hałas, Młoda Ambasadorka Klimatu

 

Zobacz też:

Top