Czy jesteśmy gotowi na zmiany klimatu? – debata na podsumowanie Tygodnia Ziemi w Koninie


Maria Olbert : 3 czerwca 2022

Dziś spotkaliśmy się w Młodzieżowym Domu Kultury na debacie, w bardzo lubianej przez nas formie long table, jako podsumowaniu Tygodnia Ziemi w Koninie. Naszym tematem przewodnim było pytanie „Czy jesteśmy gotowi na zmiany klimatu?„. Rozważaliśmy również inne społeczno-klimatyczne myśli, a mianowicie: „Czy Polacy zdają sobie sprawę ze zmian klimatu?”, „Co musimy zrobić, by ludzie faktycznie przejęli się klimatem?” oraz „W jaki sposób odczujemy, że klimat się zmienia?”. Gospodarzami była dwójka z nas (Młodych Ambasadorów Klimatu) – Julia Gajewska i Jakub Maciejewski.

Klimat to ludzie, a ludzie to klimat”  – powiedziała Julia Nowaczewska (MAK) z III LO im. Cypriana Kamila Norwida

Jednym z głównych wątków, nad którymi zastanawiali się uczestnicy debaty było to, czy młodzi walczący o klimat mają siłę przebicia by przekonać innych do tego. Poruszona także została kwestia tego, iż ludzie często zamykają się na informacje o klimacie – udają, że nic się nie zmienia, nie pozwalają informacjom na ten temat dotrzeć do siebie. Nie widzą oni, że coś jest źle z klimatem, gdyż ten temat wydaje się im zbyt odległy przez to, że konsekwencje nie są odczuwalne od razu. Poza tym dbanie o klimat jest powiązane z drobnymi wyrzeczeniami, a my jako ludzie mamy utrwalone pewne schematy zachowań, które niejednokrotnie trudno jest przełamać.

Klimat obiecuje rozwój, mówi o przyszłości. Jego pogarszanie i walka o niego będzie inicjatorem wielu przełomowych zdarzeń – dlatego my, młodzi, tak się nim interesujemy – mówiła Blanka Hardek (MAK), uczennica SP12

Któryś z uczestników napisał na stole „Klimat uczy nas szacunku do siebie samych”

Bardzo miło było nam również gościć zastępcę prezydenta Miasta Konina ds. gospodarczych – Pawła Adamowa – oraz przedstawicieli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Konine – panią Magdalenę Ołowiecką oraz pana Macieja Nowickiego.

Gallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slide

Zobacz też:

Top