Sukces Festiwalu Klimatyczna Rewolucja: Konin staje się centrum młodzieżowych działań na rzecz klimatu!

Sukces Festiwalu Klimatyczna Rewolucja: Konin staje się centrum młodzieżowych działań na rzecz klimatu!

Pierwszy koniński Festiwal „Klimatyczna Rewolucja” zakończył się z ogromnym sukcesem, pozostawiając uczestników z nową wiedzą, inspiracją i chęcią do działania. Trwające trzy dni wydarzenie, odbywające się w dniach 14-16 czerwca 2024 roku, zgromadziło młodych ludzi, którzy wspólnie dyskutowali, uczyli się i angażowali w działania na rzecz ochrony klimatu.

“Ochrona środowiska to nie jest pewnego rodzaju myślenie w kategoriach, mam nastrój na ochronę przyrody – bo, gdy zderzymy się z faktami, to ochrona środowiska czy też przyrody jest to ostateczna linia obrony jaką możemy zastosować przed degradacją naszej planety i wyginięciem człowieka” – powiedział podczas wykładu inauguracyjnego prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki, członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN, członek rady naukowej portalu Nauka o klimacie.

Festiwal został zainicjowany przez młodzież i był skierowany głównie do młodych osób. Wydarzenie zorganizowane przez Miasto Konin we współpracy ze Stowarzyszeniem M-LAB i grupą Młodych Ambasadorów Klimatu, przyciągnęło około 300 uczestników z Konina, Wielkopolski oraz innych regionów kraju. Honorowy patronat objęły renomowane instytucje, takie jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Konina oraz UNICEF Polska. Wydarzenie doceniła również Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego udzielając mu patronatu Parlamentu Europejskiego.

“To wyróżnienie pokazuje, że nasze wydarzenie nie tylko przynosi korzyści młodzieży i lokalnej społeczności, ale także jest zgodne z priorytetami Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej w zakresie polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju”. – mówi Agnieszka Gołębiowska – koordynatorka festiwalu, opiekunka młodzieży.

Program festiwalu obfitował w różnorodne wydarzenia – od warsztatów i dyskusji po happeningi i spotkania z ekspertami. W piątek w Domu Zemełki uczestnicy mieli okazję spotkać się z Pauliną Henning-Kloską, Ministrą Klimatu i Środowiska, która podkreśliła, jak ważny jest głos młodych ludzi w działaniach rządu dotyczących ochrony klimatu.

„Cieszę się, że mogę się z wami spotkać, ponieważ ostatnio w Polsce brakowało dialogu, a z młodymi ludźmi w szczególności” – mówiła Henning-Kloska, otwierając dyskusję na temat uruchomienia elektrowni jądrowej i roli młodzieży w kształtowaniu polityki klimatycznej.

Podczas panelu dyskusyjnego podczas otwarcia festiwalu, Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podkreśliła, że ochrona klimatu jest również kwestią praw dziecka, zwracając uwagę na zagrożenia związane z niedoborem żywności w wyniku długotrwałej suszy. Prezydent Miasta Konina, Piotr Korytkowski, zaznaczył znaczenie działań młodych ludzi w kontekście zmian klimatycznych oraz edukacji lokalnej społeczności poprzez festiwal. Prezes Zarządu ZE PAK, Piotr Woźny, z kolei podkreślił, że transformacja energetyczna jest szczególnie ważna w Wielkopolsce Wschodniej, będącą pionierem w Polsce, z uwagi na świadomość mieszkańców oraz ich postawę przeciwko eksploatacji węgla i degradacji środowiska.

W trakcie trzech dni festiwalu odbyło się ponad 40 mniejszych wydarzeń, zorganizowanych w różnych miejscach Konina, takich jak Koniński Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Lokal M-LAB, Sad Miejski, Bulwar Nadwarciański, Ratusz Miejski oraz Dom Zemełki. Uczestnicy mogli wybierać spośród warsztatów, debat, spotkań, wykładów, gier, spacerów, warsztatów kulinarnych, spektakli, projekcji filmów i animacji w przestrzeni miejskiej.

Festiwal obejmował cztery główne obszary tematyczne: klimat, odpady, energię i środowisko, a wydarzenia były dostosowane do różnych poziomów zaawansowania uczestników. Młodzież mogła uczestniczyć m.in. w warsztatach metodą Design Thinking, prowadzonych przez dr Jakuba Zasinę i dr Agnieszkę Rzeńcę z Uniwersytetu Łódzkiego, interaktywnych prezentacjach o fake newsach klimatycznych prowadzonych przez Youth and Environment Europe z Pragi, warsztatach doświadczalnych organizowanych przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny, czy też dowiedzieć się o innowacjach edukacyjnych związanych z tematem ochrony środowiska prowadzonych przez Doga Schools z Turcji.

Jednym z najciekawszych wydarzeń była gra o edukacji klimatycznej prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz wykład o diecie planetarnej przeprowadzony przez WWF Polska i warsztaty kulinarne zorganizowane przez przyrodniczkę Justynę Szerechan-Orchowską. Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w wykładzie “Energetyka jądrowa – istotny element transformacji energetycznej” prowadzonym przez dr inż. Pawła Gajdę z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz spacerze przyrodniczym pt. “Zajrzyjmy pod powierzchnię. Co żyje w naszych rzekach?” prowadzonym przez Jarosława Brodeckiego młodego przyrodnika, autora portalu Lasem Myślący.

Podczas festiwalu odbyły się dwa wydarzenia, których efekty będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, a mianowicie konsultacje społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie M-LAB na temat wykorzystania owocowego sadu miejskiego przy ul. Południowej w Koninie oraz dwudniowe warsztaty pt. “8-Week-Ideas for Climate in the City” prowadzone przez specjalistów z Resilient Cities i Comparative Research Network z Berlina, podczas, których 12 uczestników – przedstawicieli samorządu miasta oraz młodzież – zaprojektowała rozwiązanie związane z poprawą klimatu w mieście.

Festiwal zakończył się w niedzielę piknikiem przed Konińskim Domem Kultury, gdzie wolontariusze i przyjaciele festiwalu otrzymali certyfikaty.

Jak podkreśla Julia Nowaczewska jedna z organizatorów wydarzenia  “Chcemy udowodnić, że mimo małego miasta jakim jest Konin, młodzież umie działać i potrafi świetnie działać, a to wydarzenie jest tego potwierdzeniem”.

Sami widzimy, że młodzież ma ogromny potencjał do działania i jest w stanie zorganizować inspirujące i wartościowe wydarzenia. „Klimatyczna Rewolucja” stała się doskonałą platformą do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i angażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję festiwalu, mając nadzieję, że stanie się on stałym punktem w kalendarzu konińskich wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Top