Podsumowanie Tygodnia Ziemi i debata o klimacie

Klimat to ludzie a ludzie to klimat – powiedziała dziś (sobota, 03.06) Julia Nowaczewska MAK, uczennica III Liceum im. Cypriana Kamila Norwida na podsumowaniu Tygodnia Ziemi w Koninie podczas debaty w Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie – w naszej ulubionej już formule long table.
Tematem przewodnim było pytanie:
Czy jesteśmy gotowi na zmiany klimatu?
Czy Polacy zdają sobie sprawę ze zmian klimatu?
Co musimy zrobić by ludzie faktycznie przejęli się klimatem?
W jaki sposób odczujemy, że klimat się zmienia?
Gospodarzami debaty byli Młodzi Ambasadorzy Klimatu: Julia Gajewska i Jakub Maciejewski.
Uczestnicy debaty zastanawiali się m.in. czy młodzi walczący o klimat mają siłę przebicia do tego, żeby przekonać innych by o niego. Zwrócili też uwagę na to, że ludzie nie chcą dopuścić do siebie, że coś jest źle z klimatem, ponieważ jest on dla nich zbyt daleki a konsekwencji nie widać od razu. Również dlatego, że dbanie o klimat wiąże się w wyrzeczeniami. Mamy utrwalone schematy zachowania, które trudno przełamać.
Klimat obiecuje rozwój, mówi o przyszłości. Jego pogarszanie i walka o niego będzie inicjatorem wielu przełomowych zdarzeń – dlatego my młodzi tak się nim interesujemy – dodała Blanka Hardek MAK uczennica Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie im. S.Moniuszki.
Klimat uczy nas szacunku do siebie samych  – napisał ktoś na stole.
Dziękujemy za udział w dyskusji młodzieży i ich opiekunom z konińskich szkół!, przedstawicielom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie pani Magdalenie Ołowińskiej oraz panu Maciejowi Nowickiemu oraz zastępcy prezydenta Miasta Konina ds. gospodarczych Paweł Adamów – Zastępca Prezydenta Miasta Konina.
Dziękujemy Smurfit Kappa, która ufundowała i wykonała ramki z tektury do zdjęć, które dziś otrzymała każda ze szkół, która zaangażowała się w organizację Tygodnia Ziemi w Koninie.
Top