Marchewkowe granie

Młodzi Ambasadorzy Klimatu spotkali się na warsztatach artystycznych w Młodzieżowym domu Kultury w Koninie.

W sobotę (05.02.) Młodzi Ambasadorzy Klimatu spotkali się na warsztatach artystycznych w Młodzieżowym domu Kultury w Koninie. Warsztaty były prowadzone przez Jacka Dziedziczaka, Agnieszkę Gołębiowską, i Emilię Wasielewską. Skupiliśmy się głównie na poznawaniu się lepiej i odkrywaniu naszej artystycznej i twórczej strony charakteru.

Na początku zainspirowaliśmy się notatkami, notesami wielkich artystów, m.in. Fridy Calo, Leonarda Da Vinci i Stanisława Witkacego. Następnie otrzymaliśmy raptularze, w których zaczęliśmy tworzyć nasze skojarzenia klimatyczne. Do tego celu używaliśmy: farb, gałęzi, tuszu, kredek, gąbeczek, piór, gumek i soku z buraka. Przy okazji tworzenia unikatowych pierwszych stron, wychodziliśmy poza schemat, do czego mocno zachęcał nas Pan Jacek. Mieliśmy okazję na swobodne rozmowy i zacieśnienie więzi.

Po etapie twórczym, udaliśmy się na krótki spacer, aby się przewietrzyć i przedyskutować nasze odczucia. Gdy wróciliśmy zajęliśmy się częścią muzyczną. Pan Jacek pokazał nam wiele różnych instrumentów stworzonych z naturalnych materiałów, większość przez niego samego. Zainteresowaliśmy się procesem ich powstawania oraz nietypowym brzmieniem.

Następnie mieliśmy okazję stworzyć własny instrument z …… plastikowej słomki! Nie każdemu z nas się to udało, ale bardzo się staraliśmy. Pan Jacek aktywnie nam pomagał i motywował do dalszego działania. Część z nas otrzymała wydające dźwięk słomki, odbył się nawet ich koncert.

Gdy byliśmy pewni, że to koniec muzycznej części naszego warsztatu, okazało się, że byliśmy w błędzie. Naszym kolejnym zadaniem było stworzenie w 100% biodegradowalnego instrumentu z …… marchewki! Po szczegółowym wyjaśnieniu przez Pana Jacka zaczęliśmy pracę. Bardzo dobrze się przy niej bawiliśmy, nabyliśmy umiejętności posługiwania się wkrętarką i wiertarką. Stworzenie marchewkowego instrumentu poszło nam lepiej, przeważającej większości z nas się to udało.

Gdy posprzątaliśmy nasze miejsca pracy, usiedliśmy w kole, aby podziękować sobie za całą pracę i wspólne tworzenie. Mieliśmy okazję podziękować każdy sobie, co dało nam możliwość na krótką rozmowę z każdym osobna.

Warsztaty zakończyliśmy uzgodnieniem najbliższych działań i wspólnym pożegnaniem. Opuściliśmy je naładowani pozytywną energią i zmotywowani do dalszego działania.

Autorka: Zofia Wójcik, Ambasadorka MAK

Top