Wielkie otwarcie miejsca M-LAB.


Blanka Hardek : 16 lipca 2022

Nowe miejsce dla młodzieży w Koninie.

autorka: Blanka Hardek

Stworzenie w naszym mieście bezpiecznego miejsca dla młodych, którego mogliby używać do organizowania swoich własnych wydarzeń, poznawania nowych osób i spędzania wolnego czasu było od dawna jednym z naszych priorytetów. W końcu, po prawie trzech latach starań, udało nam się. Wielkie otwarcie lokalu miało miejsce 14 lipca 2022 r. przy ul. Dworcowej 2 i było wynikiem współpracy M-LAB z miastem Konin. Środki na remont uzyskano zaś z jednej z inicjatyw Stowarzyszenia – projektu Młodzi Ambasadorzy Klimatu.

Od początku naszych działań analizowaliśmy problemy, jakie młodzież ma. Myśleliśmy o tym, co zrobić, żeby poprawić jej sytuację w mieście. Zorientowaliśmy się, że młodzież chce działać, że chce coś robić. – mówiła na otwarciu Blanka Hardek, członkini Młodych Ambasadorów Klimatu. – To miejsce jest zwieńczeniem tego, co do tej pory zrobiliśmy, pokazuje, że młodzieży w mieście zależy, chcemy mieć przestrzeń do wypowiadania się, do tworzenia i działania.

Sama ceremonia wyglądała zupełnie inaczej, niż wielu mogło się spodziewać. Zamiast tradycyjnego przecięcia czerwonej wstęgi wszyscy uczestnicy zostali związani żółtą i zieloną wstążką przez prezydenta Piotra Korytkowskiego oraz wiceprezydenta Witolda Nowaka – pierwszy kolor nawiązywał do Stowarzyszenia, drugi zaś do projektu MAK. Potem wstęgi zostały przecięte, a każdy z uczestników symbolicznie ‘związany’ z miejscem.

Można powiedzieć słowami piosenki bardzo popularnej: tu jest wasze miejsce, tu jest wasz ciasny, ale własny kąt. Życzę wam wulkanu pomysłów, dużo dobrych wrażeń, które będziecie stąd zanosić do waszych środowisk. Twórzcie, bądźcie razem. – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Młodzi Ambasadorzy Klimatu pomagali przy otwarciu, przygotowując ekologiczne przekąski (jak chociażby wafle ryżowe z suszonymi pomidorami, sosem pomidorowym i roszponką), częstując nimi gości i dekorując lokal.

Na miejscu pojawili się również członkowie innych organizacji młodzieżowych, jak Młodzieżowa Rada Miasta, Młodzi Lokalsi czy M-Baza.

Planów na to, jak wykorzystać nowy lokal nie brakuje. Przede wszystkim organizowane będą wydarzenia integracyjne, jak maraton filmów czy eko-kalambury. Już 19 lipca przeprowadzimy spotkanie z Magdaleną Grzeszkiewicz-Brzęcką i Beatą Kubsik pod hasłem: „Wakacyjne opowieści o tym co w życiu ważne…”.

Zobacz też:

Top