Przewodnik po partycypacji dla młodzieży


Wiktor : 3 października 2024

„Przewodnik po partycypacji” to niezwykła książka stworzona z myślą o młodych ludziach. Zawiera wiedzę i doświadczenia działaczy społecznych, którzy nad nią pracowali, pomagając Ci wkroczyć na drogę skutecznej zmiany. Niezależnie od tego, czy działasz w szkole, na uczelni, w pracy, czy po prostu chcesz mieć realny wpływ na swoje otoczenie, ten przewodnik stanie się Twoim sprzymierzeńcem.

Nie znajdziesz w niej powtarzających się informacji z innych podręczników czy stron internetowych.

– Przygotowaliśmy coś świeżego – unikalne spojrzenie młodych – mówi Julia Nowaczewska współtwórczyni przewodnika – Chcemy pokazać, jak skutecznie działać, angażować się w życie społeczne i realnie zmieniać świat wokół siebie. Skupiamy się na partycypacji społecznej, bo uważamy, że to ona jest najbardziej przyjazna młodym ludziom.

Zespół stojący za tą książką to pięcioro młodych nieznajomych, których połączyła wspólna pasja do aktywizmu i demokracji w ramach projektu społecznego „ParTYcypacja”. Spotkali się w maju 2024 roku podczas II edycji change, akademii zmiany społecznej organizowanej przez British Council i Fundację Impuls. Od razu znaleźli wspólny język, nie tylko w kwestii współpracy, ale też jako przyjaciele. Z własnego doświadczenia wiedzą, z jakimi problemami i wyzwaniami mierzą się ich rówieśnicy. Rozumieją, jak trudno jest działać w świecie, gdzie głos młodych bywa ignorowany. Dlatego przewodnik napisali prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do potrzeb młodych ludzi — zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z aktywizmem, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie.

Podręcznik powstał przy wsparciu Stowarzyszenia M-LAB, Sieci Obywatelskiej Watchdog, Zosi Dorożalskiej z Fundacji Start-ED oraz wielu młodych działaczy społecznych, którzy wzbogacili go swoimi historiami i spostrzeżeniami, m.in Klary Kamińskiej, Daniela Kości czy Mateusza Gierygi.

Publikacja jest dostępna za darmo na stronie www.actpartycypacja.pl.

Planują wydanie kolejnych części tego przewodnika w przyszłości, ponieważ jeden e-book nie wyczerpuje całej wiedzy, którą mogą przekazać. W ramach projektu prowadzą kampanię społeczną partycypacji i realizują szkolenia.

– Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią przewodnika oraz do wcielenia jej w życie – mówią autorzy – Rozkręćmy parTY w całej Polsce!

Projekt powstał w ramach drugiego etapu change:academy – akademii zmiany społecznej finansowanej przez British Council oraz Fundację Impuls.

Zobacz też:

Top