M-LAB – otwarcie już wkrótce!


Redakcja : 12 lipca 2022

Bezpieczna przyjazna przestrzeń spotkań, wymiany myśli i wspólnego spędzania czasu.

Miejsce budowania relacji, kreatywnych pomysłów oraz różnych zorganizowanych aktywności. W czwartek 14-go lipca w Koninie przy ul. Dworcowej ruszy M-LAB – nasze miejsce powstałe z młodymi i dla młodych.

Mamy tu własną kuchnię, stół w jadalni, wygodną sofę, fotele i pufy w części, którą nazywamy salonem. Do dyspozycji jest duży monitor, sprzęt do robienia warsztatów, będziemy tworzyć biblioteczkę ciekawych książek – mówi Wiktoria Skwarczyńska, młoda członkini Stowarzyszenia M-LAB, koordynatorka wydarzeń w M-LAB – Oprócz wspólnej pracy nad pomysłami będziemy mogli zasiąść wspólnie do stołu, razem coś ugotować, porozmawiać, posłuchać muzyki, wyświetlić film lub prezentację, poczytać książkę, pograć w gry, posłuchać rad starszych rówieśników lub psychologa.

Siedziba M-LAB została uruchomiona przez Stowarzyszenie M-LAB w partnerstwie z Miastem Konin.

Miasto udostępniło lokal a remont i wyposażenie lokalu zostało zrealizowane w ramach projektu Młodzi Ambasadorzy Klimatu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

W początkowej fazie działania będą tu organizowane spotkania, warsztaty i wydarzenia dla młodych. Będziemy się starać o kolejne środki na zatrudnienie stałego animatora, który będzie  w siedzibie cały czas i wtedy mamy nadzieję, że już wkrótce miejsce będzie otwarte przez większą część dnia i będzie tu można wpaść w każdej chwili – mówi Agnieszka Gołębiowska, prezeska Stowarzyszenia M-LAB – M-LAB ma być miejscem współdziałania. Dlatego zapraszamy młodzież, inne organizacje, instytucje, zaangażowanych społecznie przedsiębiorców i nauczycieli do włączenia się w nasze działania, do proponowania i realizacji własnych pomysłów na rzecz dzieci i młodzieży w siedzibie M-LAB – dodaje.

Stowarzyszenie M-LAB działa od 2018 roku.

Tworzy je grupa dorosłych animatorów – społeczników, pedagogów, animatorów kultury, specjalistów z różnych dziedzin – oraz młodzież z konińskich szkół i uczelni – działają wolontaryjnie i współdziałają na partnerskich zasadach. Bezpośrednimi odbiorcami ich działań są dzieci i młodzież w wieku między 13 a 25 lat. Dają młodym przestrzeń do wypowiadania własnego zdania. Wspierają ich w działaniach w ważnych dla młodych tematach.

Pracowaliśmy nad stworzeniem tego miejsca od początku naszego istnienia – mówi Gołębiowska – Od początku wiedzieliśmy, że nie będzie to proste. Nie mieliśmy wtedy środków ani mocy przerobowych, aby prowadzić samodzielnie takie miejsce. Zaczęliśmy od projektowania go z młodzieżą metodą design thinking włączając na niespotykanie dużą skalę młodzież z konińskich szkół. Pomogło nam to dobrze zrozumieć ich potrzeby, rozpalić serca i umysły innych społeczników, samorządowców, nauczycieli oraz ludzi, którym bliskie jest wspieranie młodych.

Tworzenie miejsca dla młodzieży wsparły już finansowo

między innymi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (MZGOK), Leroy Merlin oraz Smurfit Kappa. Najbliższe wydarzenia zrealizują w M-LAB m.in. konińska innowatorka w edukacji bez ocen Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka z grupy inicjatywnej Szkoła Naszych Marzeń, młodzież ze Stowarzyszenia Lepszy Świat z Poznania oraz Młodzi Lokalsi z Konina.

Otwarcie M-LAB’u odbędzie się w czwartek 14-go lipca 2022 r.

Weźmie w nim udział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Zobacz też:

Top