Konin miejscem dla młodych


Redaktor : 5 lutego 2018

Czy Konin może być miejscem dla młodych?

Na to pytanie i wiele innych związanych z potrzebami młodzieży szukali wspólnie odpowiedzi mieszkańcy Konina, którzy spotkali się na warsztatach będących początkiem ruszenia wspaniałego przedsięwzięcia, którego celem jest stworzenie M-LAB, czyli Laboratorium dla młodych.

Inicjatorką, twórczynią pomysłu jest Agnieszka Gołębiowska, osoba czynnie i z pasją zaangażowana w pracę na rzecz młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Projekt jest jednak całkowicie otwarty, z każdym dniem przybywa organizacji, instytucji i osób, które chcą by idea stała się rzeczywistością.

W warsztatach uczestniczyły osoby w różnym wieku: począwszy od młodzieży gimnazjalnej, aż po dorosłych. Osoby pochodzące z różnych środowisk, o różnym wykształceniu, zawodach, zainteresowaniach, jednak połączone jedną wspólną sprawą – stworzeniem w mieście miejsca dla młodzieży, w którym młodzi koninianie będą mieli szansę rozmawiać, rozwijać się, doświadczać, wspólnie uczyć, cieszyć, bawić, rozwijać zainteresowania, czuć się bezpiecznie. Słowem kluczem rozpoczynającym warsztaty było: DLACZEGO? Dlaczego potrzebne jest miejsce dla młodych? Okazuje się, że zarówno młodzi, jak i dorośli dostrzegają te same powody, tu różnica pokoleń się zaciera. Obie strony wskazały, że głównym powodem jest podkreślenie, że młodzi ludzie to pełnoprawni mieszkańcy miasta. Warto w nich inwestować, bo miasto powinno być atrakcyjnym miejscem, w które będą się angażować i w przyszłości wpływać na jego rozwój. W procesie warsztatowym zostały określone główne potrzeby młodzieży i wskazany dalszy kierunek działań – dotarcie do jak największej grupy młodych mieszkańców w szkołach i wspólne stworzenie mapy oczekiwań młodego pokolenia, wobec tego jak ma wyglądać miejsce dla nich. M-LAB ma być stworzone przez młodych i dla młodych, dlatego w procesie powstawania najważniejsze jest uczestnictwo młodzieży i włączenie ich w aktywne tworzenie, to oni wykreują swoje M-LAB, dadzą mu życie, imię i charakter. Warsztaty to początek wspólnej wielopokoleniowej idei możliwej do zrealizowania, idei na rzecz młodzieży.

Zobacz też:

Top