Chcemy więcej przestrzeni do wyrażania własnych opinii!!!


Redakcja : 7 września 2021

Chcemy więcej przestrzeni do wyrażania własnych opinii!!!

To główny wniosek po spotkaniach z młodzieżą, które M-Lab zorganizował wiosną z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Koninie.

Nie chcemy wykładów lecz dyskusji. Chcemy rozmawiać o swoich problemach i jak sobie z nimi radzić. Mamy swoje zdanie i nie boimy się poruszać trudnych tematów. Sami jesteśmy dla siebie skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Umiemy słuchać siebie nawzajem. Chcemy się dzielić i wymieniać w swoim gronie i z innymi. Chętniej zrobimy to bez udziału dorosłych.

Słyszymy Was! Dlatego szykujemy już jesienny cykl spotkań i nie inaczej – zrobimy to z Wami!

Spotkania pokazały, że młodzież jest naprawdę świadoma i dojrzała. Co ważne – młodzi chcą rozmawiać. Wszyscy uczestnicy spotkań zostali wychowani w różnych domach, kierowali się innymi wartościami w życiu, a jednak w wielu kwestiach byli zgodni i odnosili się do siebie z szacunkiem. Jednak towarzyszy im przekonanie, że nie mają siły przebicia, bo przecież są „tylko” młodymi ludźmi. Czas dać im głos!

Oto wnioski:

  • Potrzeba więcej informacji na temat miejsc, w których młodzież może bezpiecznie i kreatywnie spędzać czas. Młodzi chcą również głośniejszych dyskusji na temat integracji i inicjatyw wokół tematu miejsc młodzieżowych.
  • Podczas wspólnej rozmowy i wymiany informacji zebrano mnóstwo „miejscówek”, w których można spędzić wolny czas.
  • Młodzieży chciałaby w Koninie Klubu Karaoke/Dance czy też miejsca do oglądania występów swoich rówieśników mających zdolności muzykalne albo aktorskie.
  • Potrzeba stworzenia bezpiecznych przestrzeni, w których młodzież mogłaby się wypowiadać na ważne dla siebie tematy oraz kanału, który informowałby o postulatach młodych ludzi.
  • Część młodzieży wie, w jaki sposób może zaistnieć na rynku pracy i chce się dzielić tymi informacjami. Pojawił się więc pomysł stworzenia przewodnika czy organizacji spotkań dla tych, którzy takich doświadczeń nie mają.
  • Młodzi chcą brać udział w spotkaniach z ludźmi sukcesu, którzy po wyjeździe na studia, do pracy czy dokształcaniu się za granicą zdecydowali się na powrót do Konina i realizują się tutaj prywatnie i zawodowo.
  • Młodzi ludzie chcą promowania miasta wśród uczniów konińskich szkół, np. poprzez pokazywanie im ciekawych miejsc czy zachęcanie do udziału w wydarzeniach.

Bardzo dziękujemy młodzieży, która wzięła udział w spotkaniach! Dziękujemy, że podzieliliście się z nami swoimi przemyśleniami, opiniami i doświadczeniami. Wykorzystamy je do planowania naszych kolejnych działań, które będą odpowiedzią na Wasze potrzeby.

Spotkania przeprowadzili i wnioski opracowali: Wanessa Komicz, Wojtek Leszczyński, Bartłomiej Bolczyk, Antoni Sucharski.

Zobacz też:

Top